Zastanawiasz się, który rodzaj soczewek kontaktowych jest najlepszy dla Twojego problemu ze wzrokiem, stylu życia lub budżetu? Porównaj zalety i wady poszczególnych rodzajów soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe jeszcze nigdy nie były tak uniwersalne. Zrozumienie zalet i wad popularnych rodzajów soczewek kontaktowych oraz podstawowych zasad unikania infekcji oczu.
Miękkie soczewki kontaktowe
Miękkie soczewki kontaktowe są najczęściej przepisywanymi soczewkami kontaktowymi. Mogą być stosowane do korygowania różnych problemów z widzeniem, w tym:
- Myopia
- Dalekowzroczność
- Niewyraźne widzenie (astygmatyzm)
- Związana z wiekiem utrata widzenia z bliska (prezbiopia).
Miękkie soczewki kontaktowe są wygodne i łatwiejsze do dopasowania niż sztywne soczewki gazoprzepuszczalne. Miękkie soczewki kontaktowe występują w kilku rodzajach, a mianowicie: Soczewki do użytku dziennego, na przykład do uprawiania sportu, wejdź w artykuł https://ktomalek.pl/blog/soczewki-jednodniowe-idealny-sposob-na-wygodne-uprawianie-sportu/w-2562 i przeczytaj więcej.Soczewki jednodniowe są stworzone do noszenia przez jeden dzień.
Wynosisz je i pozbywasz się ich w nocy. Inne opcje to dwutygodniowe soczewki jednorazowe, miesięczne soczewki jednorazowe oraz, w przypadku niektórych recept, kwartalne soczewki jednorazowe. Generalnie, co noc zdejmuje się te soczewki, aby je wyczyścić i zdezynfekować. Soczewki do noszenia na noc (przedłużone). Niektóre miękkie soczewki kontaktowe mogą być noszone do 30 dni jednorazowo, nawet podczas snu. Ten rodzaj noszenia soczewek może jednak powodować komplikacje, takie jak gromadzenie się zanieczyszczeń pod soczewką, problemy z rogówką lub poważne infekcje oka.
Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe
Sztywne soczewki gazoprzepuszczalne zapewniają czyste, ostre widzenie osobom z większością problemów ze wzrokiem. Te soczewki kontaktowe mogą być przydatne, jeśli próbowałeś miękkich soczewek kontaktowych i nie jesteś zadowolony z rezultatów lub jeśli masz „suche oczy”.Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe są bardziej trwałe niż miękkie soczewki kontaktowe. Są też bardziej oddychające, dzięki czemu do rogówki dostaje się więcej tlenu. Te soczewki kontaktowe muszą być zdejmowane do czyszczenia i dezynfekcji na noc, ale niektóre mogą być noszone przez tydzień, a nawet 30 dni jednorazowo.
Dopasowanie sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych może trwać kilka dni, a nawet kilka tygodni. Jeśli jednak nie potrzebujesz innej recepty i odpowiednio dbasz o swoje soczewki, możesz nosić tę samą parę przez dwa do trzech lat.
Specjalistyczne soczewki kontaktowe
W zależności od potrzeb związanych z widzeniem, możesz rozważyć specjalistyczne soczewki kontaktowe, np:
- Hybrydowe soczewki kontaktowe. Hybrydowe soczewki kontaktowe posiadają sztywny, gazoprzepuszczalny środek otoczony miękkim pierścieniem zewnętrznym. Mogą one korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i związaną z wiekiem utratę widzenia z bliska, a także nieregularną krzywiznę rogówki (keratoconus). Mogą być również wygodniejsze w noszeniu niż tradycyjne soczewki gazoprzepuszczalne.
- Wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Soczewki te dostępne są w różnych materiałach i mogą korygować jednocześnie krótkowzroczność, dalekowzroczność i prezbiopię.
- Soczewki kontaktowe barwione w masie. Soczewki kontaktowe mogą być barwione w celach kosmetycznych lub terapeutycznych. Barwy mogą poprawiać postrzeganie kolorów i kompensować np. ślepotę barw.
- Scleralne soczewki kontaktowe. Te sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są większe niż większość i sięgają do białej, zewnętrznej warstwy gałki ocznej (twardówki). Mogą one pomóc w korekcji widzenia, jeśli masz nieregularną lub zniekształconą rogówkę.
- Ortokeratologia. Te specjalne sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są noszone podczas snu, aby tymczasowo zmienić krzywiznę rogówki. Dzięki temu powstaje wyraźne widzenie podczas snu.
- Powłoki do soczewek kontaktowych. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia soczewki jest śliska i bardziej odporna na przyleganie do niej bakterii. Powłoka może być stosowana na miękkie i sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe.
Noszenie dopasowanych soczewek
Przed założeniem soczewek kontaktowych należy udać się do okulisty na pełne badanie wzroku i dopasowanie. Może być potrzebne badanie kontrolne po tygodniu, miesiącu i sześciu miesiącach, a następnie raz na rok lub dwa lata.
Unikanie powikłań. Noszenie soczewek kontaktowych może powodować problemy od dyskomfortu po poważne infekcje. Aby zapobiec problemom:
- Praktykuj dobre nawyki higieniczne. Przed przystąpieniem do pracy z soczewkami kontaktowymi należy umyć ręce wodą z mydłem, spłukać i osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem.
- Zminimalizować kontakt z wodą i śliną. Przed pływaniem lub kąpielą w gorącej wodzie należy zdjąć soczewki kontaktowe. Nie wkładaj soczewek do ust, aby je zamoczyć.
- Należy uważać na płyny do soczewek kontaktowych. Używaj wyłącznie komercyjnie przygotowanych sterylnych produktów przeznaczonych do rodzaju noszonych przez Ciebie soczewek kontaktowych. Pozostaw roztwór w pojemniku na soczewki kontaktowe za każdym razem, gdy dezynfekujesz i przechowujesz soczewki. Delikatnie pocieraj i płucz soczewki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy używać płynu do soczewek kontaktowych, którego termin ważności upłynął.
- Wymieniaj soczewki kontaktowe i etui zgodnie z zaleceniami. Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi wymiany soczewek kontaktowych. Wyczyść i przepłucz etui sterylnym płynem do soczewek kontaktowych po każdym zakończeniu użytkowania. Nie należy używać wody z kranu. Rozważ odwrócenie obudowy do góry nogami podczas suszenia na powietrzu, aby odsączyć wszelkie roztwory. Wymieniaj swoje etui co trzy miesiące.
- Nie zakładaj soczewek kontaktowych bez recepty. Soczewki te mogą powodować urazy i infekcje oczu. Jeśli jesteś zainteresowany ozdobnymi soczewkami kontaktowymi, porozmawiaj ze swoim okulistą.