wnetrzaikrajobraz.pl

Zanim zaczniesz swoją przygodę z jazdą konną, powinieneś dokładnie zapoznać się ze wszystkimi pojęciami funkcjonującymi w jeździectwie oraz poznać zasady pielęgnacji konia. Dzisiaj weźmiemy pod lupę czapraki – podstawowe elementy wyposażenia zwierzęcia. Co kryje się pod tą nazwą? Sprawdź!

Czym charakteryzują się czapraki?

Czapraki, zwane również potnikami,  są miękkimi podkładkami zakładanymi pod siodło. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona skóry znajdującej się pod siodłem. Czapraki amortyzują wstrząsy, zapobiegają powstawaniu otarć, redukują nacisk na grzbiet oraz wchłaniają nadmiar potu.

W sklepach znajdziemy cienkie czapraki bawełniane (tak zwane cottony) oraz grubsze, dwuwarstwowe modele z wypełnieniem. Grubszy, pikowany potnik będzie znacznie lepiej zabezpieczał grzbiet konia, jednak ograniczy kontakt jeźdźca ze zwierzęciem. Pamiętaj o tym, że czaprak będzie dobrze spełniał swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów, które łatwo utrzymać w nienagannej czystości. Jego wykończenia od strony grzbietu muszą być delikatne, aby nie drażnić skóry zwierzęcia.

Rodzaje czapraków

Nie istnieje jeden, uniwersalny model czapraka. To, jaki potnik sprawdzi się w danej sytuacji, zależy przede wszystkim od rodzaju używanego siodła oraz stylu jazdy. W profesjonalnych sklepach z akcesoriami do jazdy konnej znajdziemy szeroki wybór czapraków różniących się grubością i profilem. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy prostokątne modele wszechstronne, czapraki ujeżdżeniowe o kwadratowym kształcie, skokowe w kształcie „łezki” czy wszechstronne/skokowe. Ze względu na użytkowanie czapraki dzielą się na te do jazdy klasycznej, jazdy westernowej,  pady do jazdy na oklep oraz pady pod pasy do lonżowania.

 

https://brief.pl/ubezpieczenie-autocasco-co-trzeba-wiedziec-przed-zakupem-polisy/ https://peo.pl https://www.nowiny.pl/wiadomosci/217039-co-z-ubezpieczeniem-oc-po-sprzedazy-samochodu.html