wnetrzaikrajobraz.pl

Istnieje kilka metod usuwania zmian skórnych. Sprawdź, kiedy zdecydować się na laserowe usuwanie znamion, a kiedy na zabieg chirurgiczny.

Jak usunąć zmiany skórne? Skuteczne i bezpieczne metody

Zmiany skórne w postaci pieprzyków czy znamion pojawiają się na ciele niezależnie od wieku i płci. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale mogą stanowić problem estetyczny. Zmiany skórne można bezpiecznie usuwać przy pomocy szybkich i mało inwazyjnych zabiegów. Poznaj skuteczne i bezpieczne metody usuwania zmian skórnych.

Usuwanie zmian skórnych – wskazania

Zmiany skórne, takie jak znamiona i pieprzyki często towarzyszą nam od urodzenia. Jedne osoby traktują je jako znaki szczególne, atuty urody, inne uważają je za defekty. Zmiany skórne, których często chcemy się pozbyć, mogą być też nabyte z czasem np. kaszaki, nagniotki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki czy modzele. Wskazaniem do ich usunięcia jest nie tylko estetyka, ale też komfort. Wypukłe zmiany skórne mogą zahaczać się o biżuterię lub odzież i ulegać podrażnieniu, czego konsekwencją jest krwawienie czy stan zapalny.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, wskazaniem do usuwania zmian skórnych są również względy zdrowotne. Nawet jeśli znamiona towarzyszą Ci od urodzenia, monitoruj je pod okiem dermatologa. Niektóre pieprzyki mogą być objawem poważnych chorób. Podczas wizyty specjalista zbada znamię przy pomocy dermatoskopu i oceni, czy należy je usunąć ze względów zdrowotnych. Jeśli znamię zachowuje się niepokojąco (krwawi, szybko powiększa się, zmienia kolor) lekarz może podjąć decyzję o jego natychmiastowym wycięciu.

Metody usuwania zmian skórnych

Istnieje kilka metod usuwania zmian skórnych, wśród których znajdują się zarówno zabiegi nieinwazyjne, jak i minimalnie inwazyjne:

  • Laserowe usuwanie zmian skórnych

Najszybsze i praktycznie bezkrwawe jest usuwanie zmian skórnych laserem. W zabiegu tym wykorzystuje się laser CO2. Procedura polega na podgrzaniu niechcianej zmiany przy pomocy wiązki światła o określonej długości fali. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Kolejnego dnia w miejscu usunięcia znamienia pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który znika po kilku dniach.

  • Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Podobne efekty przynosi zabieg radiochirurgiczny, który polega na zastosowaniu nowoczesnej technologii diatermii radiofalowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a w razie potrzeby stosowane jest znieczulenie miejscowe. Polega na podgrzaniu niechcianej struktury za pomocą fal elektromagnetycznych. Fale radiowe powodują koagulację i stymulują tkanki do szybkiej regeneracji, co przyczynia się do zminimalizowania krwawienia i przyspieszenia procesu gojenia.

  • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Ostatnia metoda to chirurgiczne wycinanie znamion i pieprzyków. To optymalne rozwiązanie w przypadku zmian skórnych o niepewnym charakterze. Lekarz wycina zmianę skórną za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych (skalpel, łyżeczka chirurgiczna) wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, żeby ułatwić proces gojenia i umożliwić badanie histopatologiczne.

Laserowe usuwanie zmian skórnych czy zabieg chirurgiczny – co wybrać?

O tym, którą metodę usuwania zmian skórnych wybrać, decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem. W zależności od typu zmiany, jej charakteru i stanu zdrowia pacjenta, specjalista może zastosować inną metodę.

Zabieg laserowy to bezpieczna metoda usuwania zmian skórnych o łagodnym charakterze. Można wykonywać go nawet u kobiet w ciąży i dzieci. Laser pozwala na szybkie i bezbolesne wyeliminowanie problemu, jakim mogą być brodawki wirusowe, znamiona barwnikowe, naczyniaki rubinowe czy nawet blizny.

Z kolei przewagą zabiegu chirurgicznego jest to, że umożliwia nie tylko skuteczne usunięcie zmian skórnych, ale również histopatologiczne przebadanie wyciętej tkanki. Jest to najlepszy sposób profilaktyki raka skóry.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

https://beesafe.pl/porady/czy-trzeba-miec-przy-sobie-prawo-jazdy/ https://kerganos.com https://researchmarket24.com