Udając się do sklepu narzędziowego w celu zakupienia śrub, zetknąć się można z ogromną ofertą tych elementów mocujących. Poszczególne śruby różnią się pomiędzy sobą nie tylko długością, lecz także rodzajem gwintu, kształtem łba, a nawet materiałem wykonania. Jeśli chce się uzyskać odpowiednią trwałość połączenia, trzeba zwracać uwagę nie tylko na powyższe parametry, lecz także na spełniane przez kupowane śruby normy.
Do czego wykorzystywane są śruby?
Zanim przejdzie się do tego, jakie konkretnie normy muszą spełniać sprzedawane na terenie Polski śruby, warto się najpierw dowiedzieć nieco więcej o samych śrubach. Do czego mogą być one wykorzystywane i z jakiego powodu są tak popularne?
Nie da się ukryć, że śruby są zdecydowanie najpopularniejszym elementem mocującym wykorzystywanym nie tylko do łączenia ze sobą dwóch elementów, lecz mogą mocować złącza ciesielskie, stabilizować kołki rozporowe, a także przytwierdzać kotwy mocujące. Co więcej, śruby są wielokrotnego użytku, czego nie zapewniają np. często wykorzystywane nity zrywalne.
Jakie normy obowiązują w Polsce?
Wszystkie materiały, które sprzedawane są na terytorium Polski, muszą spełniać wyznaczone przez krajowe przepisy normy. Gwarantują one, że produkt będzie bezpieczny, lecz także cechować się będzie określoną jakością. Co więcej, normy to także gwarancja dla konsumenta, że zakupione śruby będą cechowały się określonymi parametrami technicznymi, czyli np. rozmiarem gwinta lub długością.
Śruby sprzedawane w Polsce spełniać mogą trzy normy. Oczywiście najważniejszą jest norma polska, która obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju. Ustanawiana jest ona przez Polski Komitet Normalizacyjny, a jej oznaczenie na opakowaniu to PN.
Drugim często występującym oznaczeniem jest DIN. Są to normy niemieckie, które nadawane są śrubom przez tamtejszy instytut norm. Z jakiego powodu spotkać je można na śrubach sprzedawanych w Polsce? Jak się okazuje, wiele z nich sprowadza się po prostu z Niemiec.
Ostatnim powszechnie występującym oznaczeniem norm na śrubach jest ISO. Jest to międzynarodowa norma, która uznawana jest niemal na całym świecie.
Czym jest konwersja norm?
Bardzo często w przypadku norm dotyczących śrub usłyszeć można o konwersji poszczególnych ich rodzajów. Co to dokładnie oznacza, kiedy konwersja jest potrzebna, a także jak można ją przeprowadzić?
Z racji tego, że na polskim rynku spotkać się można z nawet trzema rodzajami norm, oferowane w sklepach śruby mogą mieć na swoich opakowaniach różne oznaczenia. Mało tego, często dzieje się również i tak, że śruby z daną normą, którą mamy kupić według zaleceń producenta danego urządzenia, po prostu w sklepie nie ma. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie konwersji.
Jak już zostało to na początku wspomniane, sprzedawane na polskim rynku śruby muszą spełniać przynajmniej polską normę PN. Otwiera to drogę do poznania również innych norm. Jeśli sięgnie się po katalog norm, możliwe jest dokonanie konwersji pomiędzy nimi. Dzięki temu można z łatwością dowiedzieć się, jakie parametry w przypadku normy ISO będzie spełniała dana śruba z normą PN lub DIN.